Togrejser i Thailand – Køb dine togbilletter i Thailand her!

Min antal: 1
Max antal: 40

Togrejser i Thailand – Køb dine togbilletter i Thailand her!

 Togrejser i Thailand - Køb dine togbilletter i Thailand her!
Prisen starter fra DKK 295

Togrejser i Thailand – Køb dine togbilletter i Thailand her!

Transportmiddel: , tog
Min antal: 1
Max antal: 40
Introduktion:
  • Togbilletter i Thailand og Malaysia kan først udstedes 45-30 dage før den ønskede afgang og aldrig før vi har modtaget betaling for dem.
  • Vælg dato og antal personer og se de mest populære ruter samt priser.
  • Billetterne sendes normalt i elektronisk PDF format, men afleveres enkelte gange i reception på hotellet til afhentning i receptionen efter ankomst til Thailand.
  • Børn under 140 cm på rejsedatoen får børnepris som vi fratrækker manuelt efter bestilling (venligst skriv det i kommentarfeltet på checkout siden).
Prisen starter fra DKK 295
BESTIL NU
Togrejser i Thailand
Vælg en Dato
Antal personer
Rooms available
Produkter
Yderligere information og kommentarer såsom hotel, flynummer osv:
{option_name}
{price_range} per {per_text}
Læs mere
{description}
{option_name}
{option_quantity}
image_pdf Togrejser i Thailand - Køb dine togbilletter i Thailand her!

At rejse med tog er altid en speciel oplevelse når man er i udlandet.

At rejse med tog er altid en speciel oplevelse når man er i udlandet. Det er det også i Thailand, hvor man ikke skal snyde sig selv for en togtur, hvis det ellers hænger sammen med rejseplanen.

Nattoget nordpå til Chiang Mai, samt nattoget sydpå der giver forbindelse til øerne Koh Tao, Koh Phangan og Koh Samui er nok de mest populære ruter.

BEMÆRK venligst at vi som noget nyt skal vi bruge pasnumre og alle navne ved køb af togbilletter.


De mest populære togforbindelser i Thailand (Alle priser er THB)


De mest populære togforbindelser i Thailand (Alle priser er THB)

Fra / TilFra / TilVoksne (1. klasse)Voksne (2. klasse)Børn (1. klasse)Børn (2. klasse)
BangkokChiang Mai2150146016501040
Chiang MaiBangkok2150146016501040
BangkokSurat Thani171011501310850
BangkokKoh Phangan (JOINT)2460201019501650
BangkokKoh Tao (JOINT)2560208020501680
BangkokKoh Samui (JOINT)2400190019901580
Hua HinSurat Thani1100--850
Hua HinButterworth. Malaysiakontakt oskontakt oskontakt oskontakt os
- "JOINT” billetter inkluderer billetter og reservation til: Nattog fra Bangkok til Surat Thani / -
Chumpon, bus fra banegård til færgehavn og ekspres-færge til øen.
- Børn under 140 cm på rejsedatoen får børnepris som vi fratrækker manuelt efter bestilling.
- Togkupéer på første klasse i Thailand er normalt beregnet til 2 personer og man kan låse døren. På anden klasses tog i Thailand inddeles vognene IKKE i togkupéer. Man kan istedet trække et gardin for som skilder ens sengeplads med resten af vognen når man går til køjs.

Kontakt os her og få et uforpligtende tilbud.

* (angiver felt, der skal udfyldes)

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Fra Silom road, hvor de fleste bor, er det en taxi tur med taximeter på cirka 3 kilometer eller 50-60 Thaibaht op til den måske ikke ligefrem deciderede smukke men karakteristiske Hualompong togstation. Det udtales som det staves – næsten.

Skal du med 19.30 toget sydpå til øerne er det bedst at tage afsted i god tid. Der kan være trafikprop men kommer du alligevel frem i god tid er der masser af muligheder for at proviantere lidt og få lidt af stemningen på banegården med før du stiger ombord. Det er ikke nogen stor station og det er ikke noget problem at finde toget. På banegården er der simpelthen ansatte til at hjælpe turister, så der er ingen undskyldning for at fare vild.

Toget kører normalt præcist. De første 10 minutter kører du igennem et slumområde med huse helt op til skinnerne. Samtidig begynder sælgerne at komme rundt med billig øl, vand og snacks. Du bliver også tilbudt et menukort og kan vælge mellem flere 3 retters menuer der bliver serveret på din plads. Gå istedet hen i restaurationsvognen og indtag aftensmaden her og oplev det super venlige personale, der servicerer som om hver dag er en fest. Det bliver det også til engang imellem når togrejsende bestiller den ene singha øl efter den anden og fortæller røverhistorier.

Festen slutter prompte kl 23.00 når restauranten lukker og så er det tilbage til sovepladsen, hvor siddepladserne er blevet til sovepladser. Fem timer efter ved 4 tiden om morgenen bliver du vækket da toget nærmer sig Chumporn.

På stationen er der intet at foretage sig, men ca. kl. 5 kommer der en ny og moderne bus og kører dig til færgelejet, hvorfra der er afgang med båden mod Koh Tao kl 7. Highspeed katamaranen tager to timer og det kan anbefales at tage kiks osv med. Der er ikke mulighed for at købe decideret morgenmad før man når øerne. Kaffe og snacks kan dog købes på færgen. Koh Tao når man kl 09.00 og ca. Kl. 10.45 er man på Koh Phangnan. Skal man helt til Koh Samui er der ankomst ved middagstid.

Uanset hvilken af øerne man besøger, kan det anbefales at have booket transport til hotel/resort. Det er aldrig sjovt at stå træt i forvirringen ved ankomst og diskutere taxa priser.

Vedr. sikkerhed så er togene relativ sikre. Vi har aldrig hørt om nogen der har fået stjålet noget på togene – men dermed ikke sagt at det ikke kan ske. Hav altid de personlige ting hos jer såsom pas og papirer og kamera.  Men kufferten kan sagtens blive stående under middagen.

God tur

Tilbud på transport - Gratis og uforpligtende

* (angiver felt, der skal udfyldes)
- Ønskes flere transporter? Klik tilføj transport
  • Date Format: DD dash MM dash YYYY
  • :
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.